16 Kas

Getiride konut mu önde yoksa diğer yatırım araçları mı?

~Yatırımda risk getiri beklentisi ve getirideki değişkenlik borsada yüksek. Dolarda 8 aylık getiri toplamda % 0.86’da kaldı, popüler yatırım aracı altında ise bu rakam % 11,49 olsa da, Mayıs ve Temmuz’da kayıplar var. Konutta ise 8 aylık toplam getiri % 7,81. İzmir ve Bursa’da konuta yatırım yapanlar ise, konutta Türkiye ortalamasının üzerinde getiriye sahip!

~Mevduat faizlerindeki artış, döviz kurundaki yükseliş, kısa vadeli getiri kazanmada, daha çok uzun vadede kazandıran yatırım aracı olan konutun önüne geçse de, veriler gösteriyor ki, konuta yatırımda bölgesel analiz yapmak gerekiyor. Türkiye’de gelişen ekonomisiyle yatırım potansiyeli ve markalı konuta ihtiyacı artan Bursa ve İstanbul’dan sonra en çok yaşanmak istenen şehir olan İzmir’in yanı sıra İstanbul içinde de mega projelere ve ulaşım olanaklarına yakınlığıyla dikkat çeken ilçeler, konuta yatırımda öncelikli olarak düşünülmesi gereken bölgeler.

 

Peki neden böyle? TÜİK’in en son açıkladığı yatırım araçlarının getirilerini ilk 8 aylık verilere bakarak kıyaslarsak, yatırım araçlarının 8 aydaki toplam getirilerinde sırayla % 35,84’le BİST 100 Endeksi, % 12,15’le euro, % 11, 49’la altın, % 7,81’le konut ve % 0,86 ile Amerikan Doları geliyor. Konutta 8 ayda elde edilen toplam % 7,81’lik getiri, % 6,44 olan 8 aylık TÜFE’nin üzerinde.

~‘Konut uzun vadede güvenilir alternatif’

 

Yatırım araçlarındaki getiri farklılıklarını Emlakjet için değerlendiren İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen, “2017 yılı ilk 8 aylık süreç incelendiğinde Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi’nde risk getiri beklentisi yüksek olduğundan aylar itibarıyla getirideki değişkenlik yüksek olmakla birlikte, toplamda % 35’in üzerinde bir getiri sağladığı gözlemleniyor. Tersi bir durum Amerikan Doları’nda karşımıza çıkmakta olup, burada 8 aylık toplam getirinin ise sadece % 0.86’da kaldığını görüyoruz. Son dönemlerin popüler yatırım aracı altında ise Mayıs ve Temmuz aylarında kayıplar söz konusu oldu. Yatırımcılarına daha düzenli getiri sağlayan mevduat faizi yılın ilk 8 ayında enflasyon artışı kadar getiri sundu. Türk yatırımcılarının geleneksel yatırım aracı olarak ifade edebileceğimiz konut yatırımları ise özellikle uzun vadede diğer finansal yatırım araçlarına kıyasla her zaman iyi bir alternatif oldu” diye konuştu.

 

Konutta getiride bölgeselliğe dikkat!

 

2017 yılı konut artışları irdelendiğinde özellikle lokal bazda ayrışımların olduğunu kaydeden Hepşen, “Örneğin Türkiye geneli 68 şehir baz alınarak veriler incelendiğinde artış oranı enflasyon artış oranının üzerindeyken, İstanbul’daki artış enflasyonunda altında kalmış, yatırımcılar reel bazda negatif getiri elde etmişlerdir. Oysaki İzmir ve Bursa gibi şehirlerde ise konut fiyatlarındaki artışın enflasyonun iki katına yakın ya da fazla oranda olduğunu söylemek mümkün” dedi.

 

 

Emlakjet Haber - Nihal Yuvacan